Legendid

Vihmane Valgejärv

 

 

 

 

Päikeseloojang Valgejärvel

Talv Valgejärvel

LUBJA-LEENU

Elas kord tüdruk nimega Leenu. Ta tahtis üle kõige maailmas ainult ühte asja - mängida taevatähtedega. Igal õhtul enne uinumist vaatas ta tähti, mis tantsisid kõrgel taevas ning soovis, et ühel päeval võiks ka tema koos nendega keerelda.
Ühel õhtul otsustas Leenu oma unistuse täide viia. Ta asus otsima teed tähtede juurde. ..

                                                                                                                                                                                                                                       

JÄRVATSE  JÄRVE  TEKKELUGU

Kunagi ammu elanud soode ja rabade keskel väikesel künkal asuvas talus, mille nime Järvatse olnud, põhjatu rikas peremees. Peremehel olnud igasugust vara küllaldaselt, ainult põldu olevat tal enda arvates napilt olnud ja sellepärast harinud ta seda juurde talu lähedal nõos asuvast metsatukast.

Ühel kuumal suvepäeval kündnud mees jälle põldu. Põld hakanud juba peaaegu valmis saama, aga päike kõrvetanud nii palavasti, et mees otsustanud loomadele pisut puhkust anda ja ise kõrvetavate kiirte eest varjule pugeda. Ta sidunud siis härjad põllu äärde pikkade puust vaiade külge kinni ja läinud ise põõsavilusse puhkama.

Korraga kerkinud ei tea kust põllu kohale suur tume hirmuäratav pilv ja hakanud silmnähtavalt allapoole vajuma..........................................

 

  SORTSIKÜNGAS

Ennemuistsel ajal. Kui Järveotsa järve ümbritsenud alles soo, rääkisid vanemad inimesed, et keset sood olevat küngas, kus elavat kurjad vaimud .Igal  keskööl, kui öökull huikab, võivat näha tontide tulukesi vilkumas.

Kord võtnud üks noormees  südame rindu ja otsustanud minna salaja sortside salatarkust pealt kuulama, mida nemad rahva eest varjasid. Enne seda ehitas ta pakkudest salatee, mis jäi ainult noormehe enda ja ta sõbra teada....................................

 

   SOOVAIMU LUGU

 Vanad rahvajutud räägivad, et rabas elab soovaim – pika halli habemega taat, kellel jalas hiiglasuured kasetohust viisud,  mille abil võib soos julgesti üle  laugaste ja älveste astuda.

Soovaim on meie rabade ja soode kaitsja. Harva on ta ennast inimestele ilmutanud, kuid see, kes tuleb rabasse, peab tema kohalolekuga alati arvestama. Räägitakse ka seda, et rabasse tulles peab soovaimult luba küsima ja lahkudes teda tänama.

 Nii nagu iga teinegi kaitsehaldjas, aitab soovaim rabas hättasattunuid ja karistab karmilt neid, kes loodusega hoolimatult ümber käivad. Soovaimu võlujõust ja imetegudest on räägitud palju lugusid

See juhtus tol kaugel ajal, ...............

         MIS EDASI JUHTUB KUULED SIIS KUI TELLID MEIE MATKAJUHI